Legendarul Rafa Nadal, implicat într-un mare scandal! A fost penalizat dintr-un motiv şocant. Dezvăluirile marelui sportiv / Video

Legendarul Rafa Nadal, implicat într-un mare scandal! a fost penalizat dintr-un motiv şocant. Dezvăluirile marelui sportiv. Abia revenit în circuitul mondial ATP, după o accidentare gravă, a fost protagonistul unui moment ciudat.

Rafa Nadal a fost penalizat de arbitru din simplul motiv că a mers la toaletă, în timpul meciului.

Legendarul Rafa Nadal, implicat într-un mare scandal!

Rafa Nadal, în vârstă de 37 de ani, l-a învins pe australianul Jason Kubler, scor 6-1, 6-2. După această victorie, a ajuns în sferturi la Brisbane. Însă, el a primit un avertisment pentru că a petrecut prea mult timp la vestiare, între cele două seturi ale meciului său.

Sportivul spaniol a explicat de ce pauza de toaletă i-a luat mai mult ca de obicei. „A fost un pic ciudat, pentru că ştiu că am 5 minute în timpul pauzei de toaletă. Dar, sincer, în Brisbane, clima este foarte umedă.

A trebuit să mă schimb complet, iar asta a durat ceva timp. Şi apoi, la walkie-talkie, îmi spuneau: „Atenţie, mai sunt 3 minute, 2 minute, un minut, jumătate de minut…” Şi m-am întors la momentul potrivit, dar în final am întârziat câteva secunde.

Credeam că am ajuns la timp, dar arbitrul mi-a spus că am întârziat un pic. Nu ştiu dacă este vina mea, dar voi încerca să continui să mă perfecţionez în 2024″, a declarat el zâmbind la interviul de pe teren.

În sferturi la Brisbane, el va evolua cu un alt australian, Jordan Thompson, locul 43 mondial.