Primul meci fără gol la Campionatul Mondial din Qatar! Danemarca și Tunisia au terminat la egalitate, scor 0-0

Danemarca și Tunisia au încheiat partida cu o remiză, scor 0-0, în meciul lor de debut la această ediție a Campionatului Mondial.

Este prima partidă fără gol de la actuala ediție de Campionat Mondial.

Danemarca- Tunisia 0-0, fără multe faze de poartă

Danemarca și Tunisia au oferit un meci cu un ritm bun însă ocaziile de gol au fost destul de puține.

Prima repriză a dus lipsă de spectacol dar a oferit câteva momente de fotbal bun.

În minutul 23  Tunisia înscrie, dar reușita lui Jebali a fost anulată pentru o poziție de offside.

Tunisia a ratat o altă ocazie importantă în minutul 44.

Jebali este aproape să deschidă golul, însă Schmeichel a intervenit cu o paradă spectaculoasă și mingea a ieșit în afara terenului.

La aceeași fază, arbitrul a consultat VAR-ul pentru un posibil penalty pentru Danemarca, însă fără rezultat.

În a 2-a repriză, Danemarca a presat mai mult și a ratat o ocazie prin Erikssen în minului 55.

Danezii au continuat ofensiva însă au atacat destul de timid fără să își asume riscuri mari.

În minutul 90+3 un șut fabulor al lui Lienstrong putea scutura plasa dar portarul a respins în corner.

Meciul s-a încheiat 0-0, iar cele două formații sunt obligate să riște în următoarele două partide.

Echipele de start:

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Kjaer, Christensen – Kristensen, Hojbjerg, Delaney, Eriksen, Maehle – Olsen, Dolberg
Selecționer: Kasper Hjulmand

Tunisia: Dahmen – Talbi, Bronn, Meriah – Drager, Laidouni, Skhiri, Abdi – Slimane, Jebali, Msakni
Selecționer: Jalel Kadri

Stadion: „Education City Stadium”
Arbitru: César Arturo Ramos (Mexic)