Președintele CCA a recunoscut public. Greșeli grave de arbitraj în primele etape

Kyros Vassaras, preşedintele CCA, a analizat pentru FRF TV greșelile de arbitraj comise în primele etape din SuperLiga, primul sezon când există VAR în fotbalul românesc.

unul dintre meciurile analizate a fost FCSB – U Cluj, scor 1-1. Aici au fost comise două mari greșeli. În plus, au existat și probleme legate de funcționarea sistemului VAR la meciul de la Arena Națională. Arbitrul Marian Barbu nu a putut să revadă fazele pe monitorul de la margine terenului în prima repriză.

Kyros Vassaras a confirmat că Barbu a greșit la două faze importante, și cei din cabina VAR nu au putut să-l ajute. Prima fază analizată a fost cea în care Sorin Șerban ar fi trebuit să primească un cartonaș roșu, nu galben. A doua greșeală a fost neacordarea celor de la FCSB a unui penalty la un henț în careu a lui Pires.

”La începutul meciului, arbitrul și al patrulea oficial nu au putut identifica acest fault grosolan. Trebuie pedepsit cu o lovitură liberă directă și cartonaș roșu.

Arbitrul acordă galben pentru un atac imprudent. VAR verifică toate criteriile pentru un posibil cartonaș roșu, iar CCA regretă că nu s-a putut interveni. Piciorul se îndreaptă spre piciorul și tibia adversarului.

Mingea cade pe brațul apărătorului, iar acesta o joacă cu mâna. Arbitrul, în mod eronat, lasă jocul să continue, considerând că mâna se afla într-o poziție naturală. VAR verifică circumstanțele care în mod normal conduc spre o abatere.

Din păcate, în acest meci, VAR nu a putut recomanda reexaminarea fazei întrucât monitorul de la marginea terenului nu a funcționat deloc de la start și până la finalul primei reprize”, a explicat Vassaras ce decizie trebuia luată.