Premieră istorică pentru România. Are două echipe în sferturile Ligii Campionilor, după victoria fabuloasă a Rapidului

La prima participare în Liga Campionilor la handbal feminin, Rapid reușește să uimească. Astăzi a dat peste cap toate pronosticurile. A condus cap-coadă returul cu Krim Ljubljana, dar a reușit să-și aducă fanii în pragul infarctului – tipic rapidist! – muncind pentru calificare până în ultimele secunde ale partidei.

Rapid a câștigat returul contra lui Krim cu 30-24, după ce în tur fusese 24-29, și s-a calificat grație golului din 7 metri marcat de Sorina Grozav. Dar și datorită galeriei care a făcut spectacol și și-a impulsionat favoritele exact cum trebuia.

Campioana României a ajuns în sferturile competiției, acolo unde era deja vicecampioana CSM București. Moment istoric pentru România, care va avea două reprezentante în această fază a competiției.