Povestea impresionantă a gestului făcut de Jake Grealish, după golul marcat la Mondial/ Video

Jake Grealish a marcat primul său gol la Campionatul Mondial, iar bucuria de după gol a fost una cu un mesaj special.

Grealish, dedicație pentru un băiat cu probleme

După ce a înscris, Grealish a sărbătorit cu rotindu-și brațele. Este un gest făcut pentru puștiul Finlay.

Grealish l-a întâlnit pe Finlay, fan al lui City, care suferă de paralizie cerebrală, cu puțin timp înainte de a pleca în Qatar cu Anglia, informează The Sun.

Finlay a luat legătura cu Grealish, a cărui soră, Holly, suferă și ea de paralizie cerebrală, cu o scrisoare emoționantă, înainte ca Grealish să-i răspundă la rândul său cu o scrisoare.

Premier League a distribuit apoi imagini de la întâlnirea celor doi, iar starul lui City i-a spus lui Finlay că îi va dedica primul gol la Mondial.

Inițial, Finlay i-a cerut în mod hilar ca Grealish să danseze ”dansul viermilor”, dar după ce starul englez a recunoscut că nu poate, Finlay s-a mulțumit cu o mișcare a brațelor.

Iar Grealish a făcut exact asta după ce a marcat împotriva Iranului.

Anglia, debut fabulos la Cupa Mondială 2022

Anglia – Iran 6-1 şi britanicii sunt printre favoriţi la câştigarea trofeului. Nu le-au dat nicio şansă asiaticilor şi au rezolvat meciul foarte repede.

Bellingham, Saka şi Sterling au marcat de trei ori în doar 10 minute. La pauză avea deja 3-0. Cei din Iran nu au avut replică. Doar au făcut scandal la golul al doilea, dar reluările le-au dat dreptate arbitrilor. Nu a fost fault la Maguire. Un alt record s-a stabilit în prima repriză cu cele 14 minute de prelungire. Totul s-a întâmplat din cauza accidentării portarului iranienilor. Mai mult, şi repriza a doua a avut alte 12 minute de prelungiri, în total 26.

Saka a făcut dubla în repriza a doua şi englezii au dat drumul la spectacol. Taremi a marcat golul de onoare pentru iranieni. În minutul 71 a marcat şi Rashford pentru 5-1, cea mai mare victorie pentru Anglia la un start de Cupă Mondială. Tăvălugul englez nu s-a terminat aici. Băieţii lui Southgate au făcut 6-1 prin Grealish. S-a terminat 6-2, după ce Taremi a marcat în ultimul minut suplimentar, din penalty.

Anglia – Iran, echipe de start:

ANGLIA (4-2-3-1) : Pickford – Trippier, Maguire, Stones, Shaw – Bellingham, Rice – Saka, Mount, Sterling – Kane
Rezerve: Pope, Ramsdale – Walker, Grealish, Henderson, Rashford, Phillips, Dier, Coady, Alexander-Arnold, Foden, White, Wilson, Gallagher
Selecționer: Gareth Southgate

IRAN (3-5-2): Beiranvand – Pouraliganji, Cheshmi, M. Hosseini – Moharrami, Noorollahi, Karimi, Hajsafi, Mohammadi – Jahanbakhsh, Taremi
Rezerve: Abedzadeh, H. Hosseini, Niazmand – Amiri, Ansarifard, Azmoun, Ezatolahi, Ghoddos, Gholizadeh, Jalali, Kanaani, Khalilzadeh, Rezaeian, Torabi
Selecționer: Carlos Queiroz