Petrolul și Hermannstadt se întorc în Liga I, Universitatea Cluj și Chiajna merg la baraj

Hermannstadt mai avea nevoie doar de un punct din meciul cu Steaua, ca să-și asigure participarea pe prima scenă fotbalistică sezonul care urmează. Și l-a obținut.

Nici gazdele și nici oaspeții n-au părut că se forțează prea tare, însă echipa lui Măldărășanu a avut mai mult inițiativa. Și câteva ocazii mari în cont în prima parte.

Ba chiar și-a permis luxul să rateze un penalty, Petrișor Petrescu irosind lovitura de la 11 metri în minutul 83.

Dincolo, la Concordia-U Cluj era însă deja 1-0. Singurul gol al partidei de la Chiajna fusese marcat în minutul 11 de Voicu.

Victoria le-a asigurat celor de la Concordia poziția a cincea, care, având în vedere că CSA Steaua, ocupanta locului patru, nu are drept de promovare, duce la baraj împotriva locului șapte din Liga 1, Chindia Târgoviște.

Dacă Petrolul și Hermannstadt au promovat direct, la baraj vor merge U Cluj și Concordia Chiajna, care le vor întâlni pe Dinamo, respectiv Chindia.