Performanţe uriaşe pentru România! Tricolorii au dat lovitura la FOTE. Au câştigat medalii pe bandă rulantă.

România a fost pusă în lumina reflectoarelor la FOTE Maribor 2023. Aurul și argintul au fost câștigati de către tricolori.

Performanţe uriaşe pentru România!

Alin Şavlovschi a fost câștigătorul probei de 2000 metri obstacole. Atletul a obținut medalia de aur în cadrul competiției FOTE Maribor 2023. Tricolorul a scos un timp record de 05:39.51.

A fost imediat urmat de către francezul Isaac Duportal (05:40.30), iar pe locul trei a terminat Benjamin Marton Szabo din Ungaria, cu timpul 05:41.52, potrivit news.ro.

Tot în competiția de sâmbătă, la FOTE Maribor 2023, au concurat pentru România Yannick Theodor Nicolas Alexandrescou, împreună cu Alejandro Mateo Berge Vega Nourescu. Cei doi au reușit să obțină medalia de argint pentru tenis, în proba de dublu masculin.

După eșec în primul set al finalei cu Polonia, 1-6, au ieșit victorioși în cel de-al doilea set, scor 6-4. În decisiv, deşi au fost coduşi cu 5-1 şi au egalat (6-6), polonezii Antoni Wojciech Kasperski şi Jan Michal Sadzk s-au impus cu 10-6.

Tot potrivit news.ro, la tenis, simplu fete, aproape două ore s-a luptat Giulia Popa în finala cu Julie Pastikova, din Cehia. În final, reprezentanta Cehiei a obţinut victoria cu 2-0 (6-4, 6-4).

Tot sâmbătă, de la ora 15:00, Giulia Popa va juca finala fetelor de la dublu, alături de colega sa Alexia Ioana Tatu, contra adversarelor din Slovacia Sona Depesova şi Mia Pohankova.