Medalii de aur pentru România la FOTE Maribor 2023

Tudor Ilie Moşoi a câştigat, miercuri, medalia de aur categoria -60 de kg, în cadrul competiţiei de judo de la FOTE Maribor 2023.

În preliminarii, Moşoi i-a învins pe Roman Daken (Slovacia), Magni Koch Lauritzen, Konstantinos Tsaparas (Grecia). În sferturi, l-a învins pe Muhammad Musayed (Azerbaidjan), iar în semifinale s-a impus în faţa lui Sebestyen Kollar (Ungaria). În finală s-a impus în faţa lui Simas Polikevicius (Lituania).

Robert Andrei Badea a câştigat, miercuri, proba de 200 m mixt din cadrul competiţiei de înot.
Badea a fost cronometrat cu timpul 2:02.78. Pe locul doi s-a clasat Botond Zsolt Kovacs (Ungaria) – 2:04.25, iar pe trei a terminat Evan Davidson (Marea Britanie) – 2:04.83.

România a mai obţinut la FOTE Maribor două medalii de aur – prin Aissia Claudia Prisecariu, la nataţie, în proba de 200 m spate, şi Tudor Ilie Moşoi, la judo (-60 kg), dar şi trei medalii de bronz: Andrei Theodor Proca (înot, 1.500 m liber), Darius Ştefan Coman (înot, 200 m bras) şi Alexandra Maria Hudea (atletism, 3000 m).