Performanță uriașă pentru România! Vlad Dascălu, medaliat cu aur la Jocurile Europene de la Cracovia

Performanță uriașă pentru România! Vlad Dascălu a obținut medalia de aur la Jocurile Europene de la Cracovia.

Vlad Dascălu a devenit campion european, acesta reușind să termine primul cursa din Polonia, cu timpul de 1 oră 19 minute şi 41 de secunde.

Performanță uriașă pentru România

Medalia de argint a fost obținută de Lars Josef Forster din Elveţia, care a avut un timp de 1:19:55, iar pe locul trei s-a clasat Luca Braidot din Italia, cu 1:20:00.

Medalia de aur la feminin a fost câștigată de Puck Pieterse din Olanda.

În total, la concursul din Polonia au evoluat 78 de rideri, dintre care 4 români.

Țara noastră participă la Jocurile Europene de la Cracovia – Malopolska (21 iunie-2 iulie) cu 150 de sportivi, dintre care 74 la feminin și 76 la masculin, la disciplinele: atletism, badminton, baschet, box, ciclism, judo, kaiac-canoe, karate, rugby, sărituri cu schiurile, sărituri în apă, scrimă, taekwondo, tenis de masă, teqball, tir cu arcul, tir sportiv, triatlon.

Vlad Dascălu (25 de ani) va evolua și la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024. De altfel, românul a reușit să se remarce și la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020, el terminând atunci pe poziția a 7-a la mountain bike, în proba de cross-country.