Performanță uriașă pentru România! Cătălin Chirilă a luat o nouă medalie la Mondiale. Rezultatul l-a calificat și la Jocurile Olimpice

Cătălin Chirilă a câștigat medalia de argint la 1000 de metri la Campionatele Mondiale de kaiac – canoe. Sportivul român s-a calificat la Jocurile Olimpice de anul viitor de la Paris.

Cehul Martin Fuksa a fost cel care l-a devansat pe campionul român.

Chirilă este al optulea sportiv român care obține calificarea la olimpiadă după : Delvine Meringor (atletism), David Popovici (înot). Lăcrămioara Perijoc (box), Vlad Stancu (înot), Andrea Miklos (atletism), Alina Rotaru (atletism), Annaliese Drăgan (gimnastică ritmică).

Cătălin Chirilă a evoluat în prima semifinală la C1 1.000 de metri. El i-a devansat pe polonezul Wiktor Glazunov, care a încheiat proba cu timpul 03:46.346 şi pe moldoveanul Serghei Tarnovschi, care a obţinut timpul 03:50.359.

Sportivul anunța ieri ce va face după această competiție.

„Cadouri îmi tot fac, sculele de pescuit sunt la ordinea zilei. După Campionatul Mondial primul cadou pe care mi-l voi face o să fie o vacanţă binemeritată în Deltă. Voi petrece alături de iubita mea, câteva zile foarte mult aşteptate”, a declarat Cătălin Chirilă pentru AntenaSport.

Cătălin Chirilă, campion mondial în proba de 500 de metri

Cătălin Chirilă a câștigat, ieri, medalia de aur în proba de 500 de metri la Campionatele Mondiale de kaiac – canoe.

„Mă simt foarte bine, vă mulţumesc tuturor pentru încurajări. Iubesc această zonă. Cursa de 1000 de metri rămâne favorita mea. Dar o iubesc şi pe cea de 500 de metri, doar sunt campion mondial acum”, a declarat Cătălin Chirilă, după ce a luat medalia de aur.

Ultima medalie de aur câștigată de Chirilă în această probă a fost anul trecut la mondialele din Canada. Atunci a terminat cursa pe locul doi.