Pep Guardiola a explodat: ședință cu jucătorii direct pe gazon. S-a certat și cu jurnaliștii/ Video

Antrenorul celor de la Manchester City, Pep Guardiola, este extrem de tensionat din cauza parcursului cu sincope al echipei sale.

La finalul meciului cu RB Leipzig (1-1), spaniolul și-a strâns toți jucătorii la centrul terenului și a ținut o ședință ad-hoc.

Guardiola: Vă așteptați la un amical?

Discursul spaniolului de pe gazon a fost dezvăluit de Riyad Mahrez, cel care a explicat că tehnicianul le-a cerut să rămână calmi.

”Ne-a spus ‘Rămâneți calmi, nu s-a întâmplat nimic, este un egal. Mai sunt 90 de minute de jucat, acesta este UEFA Champions League și toate jocurile sunt deschise’”, a povestit Riyad Mahrez, citat de Mundo Deportivo.

La conferința de presă de după meci, Guardiola s-a contrat cu jurnaliștii și i-a întrebat dacă se așteptau la un meci amical.

”Nu am făcut niciun pas înainte în repriza secundă. Au venit și mai sus. Ne-am revenit după gol și am jucat ultimele 20 de minute bune. Am avut ocazii bune în ambele reprize. Este un rezultat bun.

V-aţi asteptat la un meci amical? Vorbim de o competiţie în care sunt echipe mari rămase în urmă în faza grupelor. Este foarte greu şi ştiam asta. Sunt patru meciuri în zece zile. Suntem o echipă bună şi vom face în continuare lucruri bune. Dacă oamenii se aşteaptă să câştigăm cu 4-0, îmi pare rău, dar nu am reuşit să facem acest lucru”, a declarat Guardiola.

Marco Rose: Au fost două reprize diferite

A ntrenorul formaţiei Leipzig, Marco Rose, a explicat că meciul a fost unul cu două reprize diferite. El a punctat faptul că în a doua repriză echipa sa a avut posesia, iar ocaziile mari le-au aparținut.

„Au fost două reprize foarte diferite. În prima repriză nu am fost acolo, am fost prea pasivi. Apoi am realizat ceea ce am sperat jucând la nivel de Champions League, pe picior de egalitate cu Manchester City. Ştim ce să nu facem. Posesia este cheia, nu le place să urmărească mingea”,a afirmat Rose.

Leipzig şi Manchester City au remizat, scor 1-1, miercuri seară, în turul optimilor Ligii Campionilor.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 27, prin Mahrez. Leipzig a egalat în minutul 70, prin Gvardiol.

Returul dintre Manchester City – RB Leipzig se va juca pe 14 martie.