Patru sportivi români, în finale la Campionatele Europene de atletism în sală

Patru români au prins finalele la Campionatele Europene de atletism de la Istanbul.

Sâmbătă, românca Alina Rotaru-Kottmann, în vârstă de 30 de ani, s-a calificat în finala de 8 a probei de sărituri în lungime de la Campionatele Europene de atletism în sală, cu un rezultat de 6,52 metri. Competiția se va desfășura duminică, 5 martie, de la ora 18:50.

Alături de sportiva Alina Rotaru-Kottmann s-au mai calificat alți trei români: Claudia Mihaela Bobocea la 1.500 m (sâmbătă, ora 19:00), Gabriel Bitan la lungime (duminică, 09:12), Daniela Stanciu la înălțime (duminică, 09:20) şi Alina Rotaru-Kottmann la lungime (duminică, 18:50), conform Agerpres.

14 sportivi români participă la Campionatele Europene de atletism în sală de la Istanbul

Atleta Florentina Iuşco s-a clasat pe poziția a 14-a în calificări, cu 6,37 metri, iar Ionuţ Alin Anton s-a clasat pe locul 24 în seriile la 60 m garduri, obținând un timp de 7 sec 89/100.

În cadrul Campionatelor Europene de atletism în sală de la Istanbul, desfășurate între 2-5 martie, țara noastră este reprezentată de 14 sportivi, șapte băieți și șapte fete. În total, la Campionate vor participa 593 de atleţi din 47 de state, 301 la masculin şi 292 în feminin.

La ultima ediție a Campionatelor Europene de atletism în sală din 2021, ce a avut loc la Torun, românca Daniela Stanciu a obținut locul cinci la proba săriturii în înălţime.