Patru jucătoare din România sunt în sferturile de finală ale turneului de la Palmanova

Jaqueline Cristian, Alexandra Cadanţu-Ignatik, Miriam Bulgaru şi Andreea Prisăcariu, s-au calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Palmanova (Spania).

Jaqueline Cristian (24 ani, 204 WTA), a cincea favorită, a avut nevoie de trei seturi şi două ore şi 20 de minute pentru a trece de Irene Burillo Escorihuela (25 ani, 315 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-4. Următoarea sa adversară va fi belgianca Marie Benoit (28 ani, 199 WTA).

Alexandra Cadanţu-Ignatik (32 ani, 220 WTA) a învins-o pe franţuzoaica Alice Rame (25 ani, 442 WTA), lucky loser, cu 6-2, 4-6, 6-1. În sferturi, o va înfrunta pe Leyre Romero Gormaz (20 ani, 176 WTA), principala favorită.

Miriam Bulgaru (24 ani, 254 WTA) a surclasat-o în optimi pe Cagla Buyukakcay (33 ani, 266 WTA), cu 6-0, 6-0. Bulgaru a avut nevoie de doar 59 de minute pentru a trece de turcoaică şi va juca în sferturi Irina Şimanovic, din Belarus.

Andreea Prisăcariu (23 ani, 443 WTA), venită din calificări, a trecut de malteza Francesca Curmi (20 ani, 398 WTA) cu 3-6, 6-4, 6-3, după un meci de aproape trei ore de joc. O va înfrunta în următorul tur pe Ekaterina Gorgodze, din Georgia.

Oana Gavrilă (24 ani, 489 WTA), venită şi ea din calificări, a pierdut în optimi. A fost învinsă de Marie Benoit, cu 7-6 (7/1), 6-3.