Jaqueline Cristian a dat lovitura. A câștigat turneul de la Trnava după un meci incredibil

Jaqueline Cristian a dat lovitura. A câştigat turneul ITF de la Trnava (Slovacia), dotat cu premii totale de 60.000 de dolari.

A învins-o în finală, pe franţuzoaica Oceane Dodin, a treia favorită, cu 7-6 (9/7), 7-6 (7/4).

Cristian (24 ani, 266 WTA) a avut nevoie de două ore şi 19 minute pentru a încheia meciul.

În primul act, Jaqueline a salvat două mingi de set la 5-4 pentru Dodin (26 ani, 101 WTA). Apoi franţuzoaica a avut 5-1 şi 6-2 în tiebreak. Jaqueline a salvat alte cinci mingi de set, și a câștigat cu 9-7.

În setul al doilea, Dodin a avut 5-3, a ratat două mingi de set la 5-4, iar Jaqueline Cristian s-a impus în tiebreak cu 7-4, deşi Dodin a avut 2-0, potrivit agerpres.ro.

Jaqueline Cristian a reuşit nu mai puţin de 15 aşi, în timp ce Dodin a avut 11.

Ce spunea Jaqueline Cristian la finalul anului 2022

Jaqueline Cristian a început sezonul 2022 foarte bine, însă a obligată să ia o pauză după ce s-a accidentat la genunchi la Doha.

”Sunt foarte încântată și fericită să încep noul sezon! Sunt foarte bucuroasă că 2022 se încheie pentru că a fost cu adevărat provocator. Situații noi, o accidentare gravă, multe dezamăgiri, momente dure și foarte multă muncă.

Dar m-a învățat foarte multe lucruri, despre mine și despre viață și m-a făcut să realizez că sunt o persoană mai puternică decât aș fi crezut și asta mă motivează și îmi dă curaj să încep un an nou într-un loc foarte bun fizic și mental!

Sunt realmente recunoscătoare pentru familia mea și pentru toți cei care mi-au fost alături în acest an dificil, nu a fost deloc ușor!

De asemenea, am cunoscut oameni noi cu care am avut o conexiune grozavă și aștept cu nerăbdare restul acestei călătorii frumoase!

2023, să vedem ce poți! Suntem pregătiți! P.S.: Totul stă în detalii și în lucrurile mici”, a scris Jaqueline Cristian, pe Instagram, la finalul lui 2022.