One man show! Kylian Mbappe califică Franța în optimi cu o dublă de senzație /Foto

Franța a câștigat duelul cu Danemarca, scor 2-1 și este prima echipă care își asigură biletul pentru faza următoare a competiției.

Dubla lui Mbappe a dus ”Cocoșul Galic” în optimile Cupei Mondiale din Qatar.

Franța a atacat copios în prima repriză

Franța a întâlnit un adversar mult mai puternic decât a fost Australia în primul meci și deși au trimis 13 șuturi spre poarta danezilor, nu au reușit să înscri în prima parte a jocului.

Repriza secundă a început tot cu Franța la timonă, iar eforturile le-au fost răsplătite.

În minutul 61, Mbappe a deschis scorul după o fază splendidă lucrată cu Theo Hernandez.

Danemarca a răspuns imediat golului lui Mbappe și a reușit să restabilească egalitatea prin Christensen în minutul 68.

În minutul 86, Kylian Mbappe a dat lovitura de grație după o centrare minunată a lui Antoine Griezman.

Franța a ajuns la 6 victorii consecutive la Cupa Mondială după victoria, 2-1, contra danezilor.

Franța: Lloris – Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Griezmann, Tchouameni, Rabiot – Dembele, Giroud, Mbappe
Antrenor: Didier Deschamps

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Christensen, Nelsson – Kristensen, Hojbjerg, Eriksen, Maehle – Lindstrom, Cornelius, Damsgaard
Antrenor: Kasper Hjulmand

Stadion: Ras Abu Aboud
Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia)