Olandezul Max Verstappen, al 6-lea succes al sezonului! A câștigat Marele Premiu al Canadei

Max Verstappen (Red Bull) a câștigat Marele Premiu al Canadei, încheiat în urmă cu scurt timp, la Montreal și și-a consolidat poziția de lider în clasamentul general al piloților de Formula 1.

Olandezul de 24 de ani a pornit din pole-position și a câștigat a șasea cursă în 2022, după Jeddah, Imola, Miami, Barcelona și Baku.

Carlos Sainz și fostul campion mondial Lewis Hamilton au completat podiumul. Sergio Perez, cel care ocupă locul ai doilea în clasamentul general al piloților a abandonat.

Monopostul lui Perez a avut probleme tehnice, iar mexicanul a fost nevoit să părăsească pista. ”Am pierdut motorul, sunt blocat în viteză”, a comunicat pilotul Red Bull echipei sale.
Dacă pentru Red Bull a adus puncte doar Verstappen, la ”zestrea” Ferrari au contribuit și Carlos Sainz și Charles Leclerc.

Spaniolul a terminat cursa pe locul al doilea, el încercând de mai multe ori să-l ajungă din urmă și să-l depășească pe liderul Verstappen.

Leclerc a plecat cu handicap, pratic, ocupând pe grilă poziția a 19-a, dar a recuperat și a terminat în puncte, pe locul 5.

Mercedes începe să-și revină, Lewis Hamilton a încheiat pe podium, al treilea, iar George Russell, a sosit imediat după fostul campion mondial. Și urmează circuitul pe Hamilton îl stăpânește cel mai bine: Silverstone, Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii.