O nouă umilinţă pentru România! Tricolorii mici au încasat o înfrângere ruşinoasă. Băieţii lui Daniel Pancu nu au avut nicio şansă

O nouă umilinţă pentru România! Tricolorii mici au încasat o nouă înfrângere ruşinoasă. Băieţii lui Daniel Pancu nu au avut nicio şansă. Naţionala U20 a încasat o bătaie la scor în faţa Norvegiei.

România U 20  fost învinsă de reprezentativa similară a Norvegiei, scor 0-4. A fost un meci amical disputat pe OsterHus Arena din orașul Sandnes.

O nouă umilinţă pentru România!

Reprezentativa lui Daniel Pancu n-a mai repetat jocul din în urmă cu 4 zile, când a remizat în Portugalia, scor 1-1. Acum, a fost un prim sfert de oră de coșmar.

Seedy Jatta, atacant la Valerenga, în prima divizie norvegiană, a marcat o „dublă” în minutele 3 și 12. Lasse Selvag Nordas, vârf aflat sub contract cu Bodo/Glimt, a punctat și el în minutul 14.

Daniel Pancu a efectuat 5 schimbări la pauză, dar fără succes. Tabela a fost închisă de gazde în minutul 89, prin Petter Dahl, vârf la KFUM Oslo, în liga secundă.

Norvegia a spulberat România și la Turul de Elită pentru Campionatul European U19. În urmă cu doar 5 zile, naționala pregătită de Alexandru Pelici pierdea cu 4-0 și își compromitea șansele de calificare la turneul final de anul acesta, din Malta.

Nordicii, cu Erling Haaland vârf de lance, ne administrau un 4-0 și la nivelul primei reprezentative, pe 11 octombrie 2020, în Liga Națiunilor.

FINAL » Norvegia U20 – România U20 4-0

Au marcat: Jatta ‘3 ’12, Nordas ’14. Dahl 89
Norvegia U20 – România U20, echipele de start:
Echipa de start a României U20: 12. Borbei – 22. Oteliță, 24. Ignat, 5. Ilie-cpt., 4. Buta, 2. Amzăr – 6. Perianu – 8. Pandele, 20. Bratu, 21.Mogoș – 10. Stoica
Rezerve: 1. Sava, 23. Oncescu – 3. Mitran,7. Bodișteanu, 9. Cojocaru, 11. Bani, 13. Gergely, 14. Finica,16. Voican, 17. Pănoiu, 18. Ciuciulete, 19. Lazăr
Selecționer: Daniel Pancu

Norvegia U20: 12. Thorkildsen – 2. Jenssen-cpt., 5. Østrøm, 6. Løvik, 8. Gulliksen, 9. Nordås, 14. Skaret, 15. Therkelsen, 17. Emilsen, 18. Mvuka, 20. Jatta
Rezerve: 1. Tangvik – 4. Oppsahl, 7. Jørgensen, 10. Holm, 11. Aasgaard, 16. Sjøvold, 19. Fiabema, 22. Dahl
Selecționer: Mathias Haugaasen