Novak Djokovic calcă totul în picioare! S-a terminat finala Australian Open 2023. Meci fabulos la Melbourne

Novak Djokovic calcă totul în picioare! S-a terminat finala Australian Open 2023. Meci fabulos la Melbourne realizat de către sârb. Nole nu i-a dat nicio şansă adversarului său pe care l-a învins în minim de seturi.

Novak Djokovic e noul rege de la Australian Open 2023. După ce anul trecut a primit interzis în Australia, acum sârbul şi-a luat revanşa.

Novak Djokovic calcă totul în picioare!

Novak Djokovic a jucat perfect în faţa locului 4 ATP. L-a învins fără drept de apel, în minim de seturi, pe Stefanos Tsitsipas. Sârbul a câştigat primul turneu de Grand Slam al anului şi şi-a trecut al 10-lea Australian open în palmares.

Deşi a avut nevoie de un time-out medical între seturile doi și trei, Nole a mers ca un ceas elveţian. Djokovic și Tsitsipas s-au mai înfruntat de 13 ori până la această finală. Sârbul s-a impus în 10 rânduri. Novak a câștigat toate cele patru meciuri din 2022.

Primul set a fost la discreţia sârbului care şi l-a trecut în cont cu scorul de 6-3. Al doilea a fost unul mai echilibrat. Nole şi grecul au ajuns la tie-break. În prelungiri, tot Djokovic a fost mai bun. A făcut 2-0 la seturi după ce s-a impus în prelungiri la 4. Echilibrat a fost şi setul al treilea al finalei din Australia. S-a mers cap la cap şi a fost tot o rundă lungă. Ca şi în al doilea set, s-a ajuns în tie-break. Acolo, grecul n-a făcut faţă. A pierdut la 5 tie-break-ul, dar şi finala.

Experienţa lui Djokovic şi-a spus însă cuvântul. Sârbul a închis finala şi şi-a adjudecat al 10-lea trofeu de la Melbourne. După această victorie fabuloasă, Novak va fi noul lider mondial ATP începând de luni.