Novak Djokovic a primit vestea! Anunțul venit direct de la ATP. S-a aflat după ce sârbul a fost eliminat de la Australian Open

Novak Djokovic a primit vestea! Anunțul venit direct de la ATP. Sârbul a fost eliminat în semifinale la Australian Open, dar se menține lider în clasamentul mondial. Câștigătorul trofeului, Jannik Sinner este pe poziția a patra.

La dublu, Rohan Bopanna a stabilit un nou record. Este cel mai în vârstă jucător (43 de ani) care ajunge pe locul 1 ATP.

Novak Djokovic, lider în clasamentul mondial

Novak Djokovic s-a oprit în semifinale la Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului, da rămâne pe primul loc în ATP. Sârbul are 9.855 de puncte. Este urmat de spaniolul Carlos Alcaraz, cu 9.255 de puncte.

Rusul Daniil Medvedev, finalist la Australian Open, se menţine pe 3, cu 8.765 puncte, în timp ce câștigătorul trofeului, italianul Jannik Sinner este tot în menţinere, pe 4, cu 8.310 puncte.

Djokovic a avut câte un mesaj pentru fiecare dintre cei doi sportivi care s-au întâlnit în finala de la Melbourne.

„Un efort uluitor din partea lui Daniil. Ai avut ghinion astăzi, dar ce turneu uluitor ai făcut”, a fost mesajul pentru Medvedev.
„Bravo, Jannik! Meritat. Felicitări ție, familiei și echipei tale”, i-a transmis sârbul  campionului.

Rohan Boppana, cel mai în vârstă jucător devenit lider mondial

La dublu, locul 1 este ocupat de Rohan Boppana, care a câştigat Australian Open alături de Matthwe Ebden, şi care, la 43 de ani, este cel mai în vârstă jucător devenit lider mondial.

Recordul precedent de cel mai în vârstă număr 1 la dublu masculin i-a aparţinut lui Mike Bryan, care avea 41 de ani şi 76 de zile când a ocupat ultima dată locul 1, în 2019.

Bopanna (India) are 43 de ani şi 331 de zile.

„Pur şi simplu va inspira o mulțime de oameni, şi nu cred că doar în tenis. Oameni din întreaga lume, având 40 de ani şi peste, îi va inspira într-un mod diferit”, a spus indianul.

În clasamentul de dublu, Victor Vlad Cornea ocupă locul 68, cu 1180 puncte.

La simplu, primul român în clasament este Nicholas David Ionel, aflat pe locul 265, cu 219 puncte. Acesta este urmat de Marius Copil, pe locul 283, cu 198 puncte.