Nepoliticoasă cu `Bătrâna Doamnă`! Sepsi a luat toate punctele de la UTA și țintește play-off-ul!

Ce e clar e că după primele meciuri de după ”pauza de Mondial”, echipele din Liga I s-au întors cu chef de joc și de joacă. Iar UTA – Sepsi n-a făcut excepție, chiar și pe ”orezăria” din Arad.

Sepsi a lovit prima, în minutul 29. Cosmin Matei a transformat un penalty obținut tot de el, abia după intervenția VAR-ului.

Dar nici un minut nu a durat bucuria. Philip Otele a egalat la următoarea fază și a mai dat viață tribunei.

Sepsi a revenit în avantaj în 53. Când internaționalul Ștefănescu, găsit bine în careu, a executat o fentă din corp și a șutat imparabil pe colțul portarului.

Iar peste nici zece minute, Tudorie a finalizat și el ca la carte, schimbând tabela la 3-1. în ciuda ritmului ridicat și a presiunii puse de Otele și compania, arădenii n-au mai revenit în meci.

Asta și pentru că Abeid și-a lăsat echipa în zece oameni mai bine de 2o de minute. Cătălin Popa a fost avertizat din camera VAR că Abeid l-a scuipat pe Aganovic, a revăzut faza la marginea terenului și i-a dat ”roșu” direct.

Păun a stabilit scorul final, în prelungiri, 4-1, iar Sepsi poate visa iar la play-off.

UTA: 93. Fl. Iacob – 15. Vukcevici, 4. Benga, 14. P. Anton, 18. Abeid – 19. Batha, 8. Fl. Matei – 55. M. Pop, 28. Keșeru, 7. Otele – 17. Postolachi
Rezerve: 33. Balauru, 3. Dobrescu, 11. Jobello, 23. Cibi, 98. C. Maxim, 70. Șteau, 29. Stahl, 27. Godwin
Antrenor: Laszlo Balint

Sepsi Sfântu Gheorghe: Niczuly – 77. Aganovic, 82. Ninaj, 4. N. Tamas, 20. Dumitrescu – 6. N. Păun, 5. Rodriguez – 99. Rondon, 13. C. Matei, 11. M. Ștefănescu – 18. Safranko
Rezerve: 12. Began, 8. I. Gheorghe, 9. Tudorie, 10. Achahbar, 21. Bărbuț, 27. R. Ispas, 97. Varga
Antrenor: Cristiano Bergodi
Stadion: „Francisc Neuman” (capacitate – 11.500 de locuri)
Arbitru: Cătălin Popa (Pitești) / A1: Mircea Orbuleț (București) / A2: Romică Bîrdeș (Pitești) /