Sepsi a subordonat-o pe Petrolul și îi revendică locul de play-off! Îi suflă-n ceafă în clasament!

Probabil că nimeni nu și-a imaginat dezinvoltura cu care Sepsi a dominat nu doar începutul meciului, când a și marcat prin veteranul Rondon, ci toată partida cu premianta Petrolul.

De ce premiantă? Pentru că în ciuda conjuncturii incredibil de ostile, o echipă nou-promovată fără bani ocupă de multe etape loc de play-off, la care grupări cu pretenții și fasoane doar se bat momentan.

Dar revenind la joc în sine, dacă Sepsi ar fi încheiat partida cu mult mai multe goluri pe tabelă, nu s-ar fi mirat nici adversarii. Care abia după ce Rondon a făcut 2-0 în minutul 55, iar Matei a marcat (’66), dar n-a avut noroc în viață fiindcă după 5 minute de analiză VAR, i-a fost anulat golul, abia atunci a mai început să dea semne că e vie și echipa lui Nae Constantin.

Dar cu un singur Ivanovski în minutul 76, trăgând la poarta lui Niczuly, nu se face primăvară. După victoria cu Petrolul, echipa lui Cristiano Bergodi a urcat pe locul 7, cu 25 de puncte, unul sub ploieșteni, care sunt pe poziția a șasea.

SEPSI OSK: 33. Niczuly – 77. Aganovic, 82. Ninaj, 4. Tamaș, 20. Dumitrescu – 6. Păun, 5. Rodriguez, 11. Ștefănescu – 99. Rondon, 13. C. Matei, 18. Safranko
Rezerve: Began, I. Gheorghe, Tudorie, Achahbar, Bărbuț, F. Junior, Ispas, Aganovic, Golofca, R. Varga, Bălașa
Antrenor: Cristiano Bergodi

PETROLUL: 31. Vâlceanu – 13. Mathaus, 3. Meijers, 2. Huja – 99. Borța, 8. Jair, 11. Takayuki, 5. Țicu – 24. Cioiu, 7. Grozav, 44. Dumitriu
Rezerve: Leitner, A. Olaru, Ivanovski, Cebotaru, Manzala, Velisar, M. Bratu, Budescu
Antrenor: Nicolae Constantin