Nebunie în ultima seară din preliminariile EURO 2024! S-a stabilit ultima echipă calificată la turneul final. Rezultate complete

Nebunie în ultima seară din preliminariile EURO 2024! S-a stabilit ultima echipă calificată la turneul final. Rezultate complete ale ultimelor 7 meciuri din preliminarii. Echipa naţională a Croaţiei a învins marţi seara, pe teren propriu, scor 1-0, echipa naţională a Armeniei, în grupa D. Astfel, a reuşit calificarea la turneul final al Euro 2024.

A fost un meci greu pentru croaţi, dar aceştia au câştigat cele 3 puncte şi sunt la turneul final din Germania, EURO 2024.

Nebunie în ultima seară din preliminariile EURO 2024!

Croaţia a marcat un singur gol la Zagreb, prin Budimir, în prima repriză, dar a fost de ajuns pentru ca echipa lui Zlatko Dalic să termine pe locul secund în grupa D şi să meargă la Euro 2024. Turcia a făcut un egal în Ţara Galilor şi a câştigat grupa, cu 17 puncte. Galezii au fost pe 3, cu 12 puncte.

La Atena, Franţa, cu Mbappe rezervă, a condus cu 1-0, dar rezultatul a fost întors de greci în numai cinci minute din repriza secundă. Mbappe a intrat în minutul 64, Fofana a egalat zece minute mai târziu, iar francezii au trimis de patru ori mingea în bară. Franţa şi Ţările de Jos s-au calificat din grupa B. Francezii au câştigat grupa, cu 22 de puncte, iar olandezii au fost pe locul al doilea, cu 18 puncte. Grecia s-a clasat a treia, cu 13 puncte.

Rezultate înregistrate marţi seara, în calificările Euro 2024:

Grupa B: Grecia – Franţa 2-2 (Bakasetas 56, Ioannidis 61 / Kolo Muani 42, Fofana 74);

Grupa B: Gibraltar – Ţările de Jos 0-6 (Stengs 10, 50, 62, Wieffer 23, Koopmeiners 38, Gakpo 81);

Grupa D: Croaţia – Armenia 1-0 (Budimir 43);

Grupa D: Ţara Galilor – Turcia 1-1 (N. Williams 7 / Yusuf Yazici 70 penalti);

Grupa I: România – Elveţia 1-0 (Alibec 50);

Grupa I: Andorra – Israel 0-2 (Cervos 29 autogol, Kinda 81);

Grupa I: Kosovo – Belarus 0-1 (Antilevski 43).