Mutu, furios după ce Rapid a scos doar un egalul la UTA: `E păcat că lăsăm puncte pe drum!` + `Echipele s-au luptat în mocirlă, astfel de terenuri nu trebuie să existe în Liga I!`

Rapid a scos o remiză la Arad, în ultimul minut al prelungirilor. UTA – Rapid s-a încheiat 1-1, cu golul giuleștenilor marcat din lovitură de la 11 metri. Dar Adrian Mutu n-a putut să scoată în evidență și starea sub orice critică a gazonului.

„Pe ansamblu, e un punct meritat, am atacat mai mult, am avut situații mai multe, chiar dacă s-a jucat pe un teren impracticabil. Astfel de terenuri nu trebuie să existe în Liga 1.
Erau alte vremuri pe vremea mea, dar acum 20 de ani. Dacă vrem să evoluăm, ca să oferim oamenilor și spectacol, trebuie să avem și gazon.

Ambele echipe s-au luptat într-o mocirlă și s-a făcut o greșeală de fiecare parte. Pe o greșeală a noastră, ne-am făcut meciul mai greu, apoi o greșeală a lor la ultima fază. E un rezultat echitabil”, a spus Adrian Mutu la final.

„Suntem pe locul 3, bineînțeles că rămâne regretul unor meciuri în care puteam să scoatem mai multe puncte, dar la asta lucrăm și încercăm să ne punem la punct pentru a putea aborda meciurile cu alte forțe și cu încredere.

E păcat să lăsăm puncte pe stradă, cum am făcut și acum. Dar per ansamblu, Rapid e pe locul 3, e în grafic. De 10 luni sunt la echipă, cred că echipa a jucat, a stat numai sus și e bine”, a ținut să sublinieze antrenorul Rapidului.