Moto GP are un nou lider. Câștigător surpriză în Marele Premiu al Australiei

Pilotul Alex Rins, de la Suzuki, a câștigat noaptea trecută Marele Premiu al Australiei la motociclism viteză, clasa MotoGP.

Fabio Quartararo  a pierdut poziția de lider al clasamentului după ce a abandonat.

Francesco Bagnaia de la echipa Ducati este nou lider în clasamentul piloților la Moto GP. Italianul a terminat MP al Australiei pe locul 3.

Rins a fost cronometrat în 40 min. 50 sec. 654/1000 după 27 de tururi (4,448 km), fiind urmat de compatriotul său Marc Marquez (Honda), sextuplu campion mondial, la 186/1000, şi de Bagnia la 224/1000.

Cu două curse înainte de finalul sezonului (20 de etape), Bagnaia are 233 puncte, cu 14 mai mult decât campionul mondial en titre Quartararo – 219 pct, în timp ce pe poziţia a treia se află spaniolul Aleix Espargaro (Aprilia) – 206 pct.

Producătorul italian, Ducati are nu mai puțin de 5 motocilete în primele 10 din clasamentul Moto GP.