Momente incredibile la Indian Wells. De ce a fost întrerupt meciul dintre Carlos Alcaraz și Alexander Zverev / Video

Momente incredibile la Indian Wells. Meciul dintre Carlos Alcaraz și Alexander Zverev a fost întrerupt din cauza unui roi de albine.

După aproape două ore meciul a fost reluat, iar spaniolul a câștigat, chiar dacă a fost înțepat de albine.

Meciul dintre Carlos Alcaraz și Alexander Zverev a fost întrerupt de albine

Meciul dintre Carlos Alcaraz şi Alexander Zverev, disputat joi în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Indian Wells a fost întrerupt în primul set din cauza invaziei unui roi de albine pe arena din California.

Partida începuse de doar nouă minute, iar scorul era egal, 1-1, când albinele au invadat terenul central. Cei doi jucători au fost luați prin surprindere, iar unii spectatori au intrat în panică.

Alcaraz  a fost înțepat înainte ca ambii tenismeni să fugă la vestiare.

Originea problemei a fost o „spidercam”, o camera aflată la mare altitudine, care se mişcă suspendată de cabluri şi pe care s-au instalat sute de astfel de insecte zburătoare. Imediat a venit un apicultor care, înarmat cu un aspirator şi fără niciun fel de protecţie pe faţă sau pe mâini, cu excepţia ochelarilor de soare, a scos albinele din arenă.

Meciul a fost reluat după aproape două ore.

Alcaraz s-a calificat în semifinalele turneului

Spaniolul s-a impus în final, scor 6-3, 6-1.

„Am văzut câteva albine în jur, dar am crezut că sunt doar câteva, nu prea multe. Dar am văzut cerul şi erau mii zburând, unele erau lipite de părul meu, altele veneau spre mine. A fost o nebunie. Am încercat să stau departe de ele, dar a fost imposibil. Când am intrat pe teren, erau câteva albine în colţ, ne deranjau. Nu puteam să începem să jucăm din nou. Când am decis să ne încălzim un pic să vedem cum merge, am lovit câteva mingi şi am văzut câteva albine în jurul meu.

Nu puteam să mă concentrez pe minge, mă concentram pe albine şi încercam să le (ţin) la distanţă. De aceea ne-am oprit de câteva ori înainte de a reîncepe meciul. După aceea, am decis să ne încălzim şi am văzut că albinele nu mai erau prin preajmă. Am încercat să nu mă mai gândesc la ele. A fost un meci foarte important pentru mine. M-am surprins pe mine însumi că am rămas concentrat pe meci, nu pe albine”, a declarat Carlos Alcaraz.