Mircea Lucescu, reacție emoționantă după moartea lui Gianluca Vialli: `A fost un băiat extraordinar`

Gianluca Vialli murit după o lungă suferință. Fostul fotbalist era internat într-un spital din Londra, iar astăzi a fost anunțat decesul.

Ultimele săptămâni au fost extrem de grele pentru Vialli care suferea de cancer la pancreas.

Mircea Lucescu, reacție emoționantă după moartea lui Gianluca Vialli

Mircea Lucescu l-a avut ca adversar pe Vialli în sezonul 1988-1989, într-un duel Dinamo-Sampdoria din ”sferturile” Cupei Cupelor.

Primul a avut loc la București, Dinamo, antrenată atunci de Mircea Lucescu, a condus cu 1-0 până în minutul 90, când a egalat Vialli după o mare eroare a lui Alexandru Nicolae.

Mircea Lucescu a rememorat partida aceea și a transmis un mesaj emoționant despre fostul fotbalist italian.

”A fost un băiat extraordinar. Dincolo de terenul de joc, un om extrem de implicat în toate problemele sociale. Foarte multe luări de poziţii. Şi politice, şi de altă natură. A fost un foarte bun jucător, foarte inteligent în terenul de joc, calităţi deosebite de golgheter. Apărea în spaţii neaşteptate, cum s-a întâmplat şi la Bucureşti.

Îmi pare foarte rău pentru el. Din câte am înţeles eu, suferea de această boală de mai mult timp. La fel ca Mihajlovic, şi el un fost jucător al Sampdoriei. Tot aşa, s-au luptat mult cu boala.

Am primit acel gol în minutul 90. Din păcate n-am reuşit în acel an… cred că meritam din plin. Eram o echipă foarte bună. Înainte de golul lor am ratat o ocazie foarte mare cu Răducioiu, a scos Dossena de pe linia porţii. De remarcat că am jucat pe Dinamo şi nu a fost o zi foarte favorabilă, cu vânt. Am jucat împotriva unei echipe extrem de puternice.

În perioada aia au câştigat şi campionatul, au terminat şi pe locul 2. Era cea mai bună echipă a Sampdoriei”, a spus Mircea Lucescu, pentru as.ro.

Smapdoria a pierdut finala de Cupa Cupelor în acel an, 0-2, în fața Barcelonei.