Mihai Damian Motorca, medalie de bronz la Campionatele Europene de Under-18 de la Ierusalim

Atletul român Mihai Damian Motorca a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene de Under-18 de la Ierusalim (Israel), marţi, în proba de aruncare a discului, cu 58,18 metri.

Legitimat la CSŞ Arad şi CSM Arad, Motorca încheiase calificările cu a doua performanţă.

Medalia de aur a fost cucerită de ucraineanul Mihailo Brudin (64,51 m), iar argintul a fost obţinut de olandezul Yannick Rolvink (63,06 m).

Monia Alexandra Toma s-a clasat pe ultimul loc, 12, în finala de la triplusalt, cu 12,11 m. Aurul a fost cucerit de Clemence Rougier (Franţa), cu 13,72 m.

La 3.000 m masculin, Dragoş Luca Pop a ocupat locul 10 în finală (8:27.51), victoria fiind obţinută de olandezul Niels Laros (8:11.49).

Mihai-Alin Şavlovschi s-a calificat în finala de la 2.000 m obstacole cu al zecelea timp din serii (5:58.56). Finala se va desfăşura pe 7 iulie.

Valentina-Iulia Necoară şi-a asigurat prezenţa în finala de la săritura cu prăjina, după ce a reuşit a şasea performanţă din calificări (3,80 m). Finala este programată pe 7 iulie.

Daniel Stavăr a ratat calificarea în finala de la aruncarea ciocanului, după ce a înregistrat a 19-a performanţă în grupe (59,51 m).

Atletele Alina Valentina Barbu şi Cristina Alexandra Coman nu au reuşit să acceadă în semifinalele probei de 400 m garduri. Barbu a fost înregistrată cu al 24-lea timp din serii (1:04.62), iar Coman a fost a 29-a (1:06.69).

La 200 m feminin, Ioana Adnana-Vrînceanu a fost înregistrată cu al zecelea timp din serii (24.65), iar Ştefania Balint cu al 20-lea (25.28), ambele ratând calificarea în finală, potrivit Agerpres.

În proba similară masculină, Mario Ştefan Cojbuc a fost descalificat în serii, iar Răzvan Valentin Stanciu a fost al 25-lea (22.41), ratând calificarea în finală.

Cojbuc nu a reuşit nici calificarea în finala de la 110 m garduri, terminând pe 18 în semifinale (14.10).

România participă cu o delegaţie de 31 de sportivi (13 băieţi şi 18 fete) la Campionatele Europene de atletism pentru juniori Under-18 de la Ierusalim, cu obiectivul de a obţine o medalie şi cinci clasări pe locurile 1-6.