Meci pe muchie de cuţit pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat semifinala de la Catalonia Open. Răsturnări de situaţie pe bandă rulantă în disputa cu Lauren David

Anunţul momentului despre Sorana Cîrstea! S-a terminat semifinala de la Catalonia Open. Meci pe muchie de cuţit pentru jucătoarea noastră cu Lauren Davis. Sorana a continuat forma bună aratată în această săptămână la turneul WTA 125.

După ce a ratat turneul de la Madrid, Sorana Cîrstea îşi face încălzirea pentru Roland Garros la Catalonia Open.

Anunţul momentului despre Sorana Cîrstea!

Sorana Cîrstea a avut însă parte de un deul mai dificil în semifinale, contra americancei Lauren Davis. Primul set al meciului a fost unul extrem de echilibrat. Românca a fost condusă cu break în prima parte a acestuia, dar a revenit pe final de manşă. Şi-a recuperat break-ul şi a reuşit să preia conducerea. A fost 6-4 pentru Sorana după 38 de minute de joc.

Şi setul secund a început foarte echilibrat, cu cele două jucătoare reuşind să-şi facă serviciul. La 2-2, amerinca a luat avant. A făcut break şi s-a distanţat la 4-2. Sorana şi-a luat serviciul şi a strâns la 3-4, deşi a fost la un pas să mai piardă un break. De aici, a început şi revenirea româncei. De la 2-4, s-a făcut 5-4 şi jucătoarea noastră mai avea nevoie de un pas pentru a se califica în finală.

Game-ul cu numărul 10 din setul secund a fost foarte disputat. Sorana a avut două mingi de meci, dar a fost întoarsă de adversară. S-a făcut 5-5. Sorana a închis până la urmă setul şi meciul. S-a impus cu 6-4, 7-5 şi e în finală.

Această partidă a fost reeeditarea meciului disputat săptămâna trecută la Madrid! Pe zgura din capitala Spaniei, Sorana a învins-o pe jucătoarea americană în trei seturi, scor 6-3, 3-6, 6-1.

În finala turneului dotat cu premii în valoare totală de 100.000 de euro, românca va juca împotriva unei alte americance, Elizabeth Mandlik, locul 147 WTA. În semifinală, aceasta a învins-o pe ucraineanca Dayana Yastremska, scor 7-5, 4-6, 6-4.

Cîrstea a revenit în Top 40 WTA, acolo unde nu a mai fost din octombrie 2022. A făcut un salt de nouă poziții. „Sori” a ajuns pe poziția 35 în ierarhia mondială, odată cu accederea în finala acestei competiţii.