Meci pe muchie de cuţit pentru Irina Begu! Duel pentru turul 3 la Wimbledon cu Anna Blinkova. Cine s-a calificat mai departe

Meci pe muchie de cuţit pentru Irina Begu! Duel pentru turul 3 la Wimbledon cu Anna Blinkova. S-a aflat cine s-a calificat mai departe. A fost o dispută extrem de dură, pe durata căreia românca s-a şi accidentat.

Irina Begu a avut un duel foarte dificil cu rusoaica Anna Blinkova, locul 40 WTA. A fost o bătălie pentru calificarea în turul trei al turneului de la Wimbledon.

Meci pe muchie de cuţit pentru Irina Begu!

Duelul dintre Irina Begu și Anna Blinkova a fost primul al zilei pe terenul cu numărul 15. Primul set al disputei a fost unul extrem de disputat. A fost nevoie deprelungiri pentru a se decide câştigătoarea acestuia. S-a terminat 7-5 pentru Blonkova după un set care a durat o oră şi 12 minute.

În debutul setului secund, Begu a acuzat probleme fizice. A chemat doctorul şi partida s-a întrerupt minute bune. Se părea că Begu scapă meciul de sub control. Blinkova s-a îndepărtat repede la 3-0. Românca a avut însă puterea de a reveni în meci. A reuşit să reducă din diferenţă. La 3-2 pentru rusoaică Begu şi-a pierdut din nou serviciul şi s-a făcut 4-2.

Begu a încercat să revină în meci. S-a făcut 4-3 şi a avut şansa de a egala. A pierdut însă din nou break-ul. S-a terminat 7-5, 6-3 pentru Blinkova cea care se califică în turul 3 la Wimbledon.

Reprezentanta României avea avantaj în duelurile directe împotriva Annei Blinkova, două victorii și un eșec. Irina Begu ar fi trebuit să debuteze la Wimbledon 2023 marți, meciul cu Rebecca Marino a fost amânat pentru miercuri și s-a încheiat joi.