Meci nebun pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat duelul de cinci stele cu Maria Sakkari. Duel epic între româncă şi locul 8 WTA. Sportiva noastră a început în trombă disputa de peste Ocean.

Sorana Cîrstea a avut parte de un meci infernal la Cincinnati, cu a opta jucătoarea a lumii. Maria Sakkari a avut parte de un prim tur liber, fiind pe lista favoritelor întrecerii.

Meci nebun pentru Sorana Cîrstea!

Sorana Cîrstea a început perfect duelul cu jucătoara din Grecia. A avut nevoie de doar 28 de minute pentru a câştiga categoric primul set al disputei. Românca s-a impus cu 6-2. Setul secund a fost unul al contrastelor. Maria Sakkari a început tare. S-a distanţat rapid la 4-0. Sorana spera să revină în meci. A strâns la 3-4. A avut şansa chiar să facă 4-4, dar nu a reuşit acest lucru.

Până la urmă, după un set extrem de disputat, Sakkari s-a impus cu scorul de 6-3. Astfel, s-a intrat în decisiv, rundă care a fost la fel de echilibrată. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la scorul de 5-5. I-a luat break-ul Soranei, apoi a închis meciul cu scorul de 7-5 şi s-a calificat în turul urmator.

Până la această dispută, Sorana conducea cu 2-0 în disputa directelor. Se impuse ân faţa Mariei Sakkari în 2017, în optimi la Istanbul, cu 6-4, 6-2. A câştogat şi în 2018, în primul tur la Doha, cu 6-2, 6-3.