Meci nebun pentru Sorana Cîrstea la Roma! Duel pe muchie de cuţit în primul tur. Ce a făcut românca

Meci nebun pentru Sorana Cîrstea la Roma! Duel pe muchie de cuţit încă din primul tur. S-a aflat ce a făcut românca după un meci maraton cu o jucătoare mult mai slab cotată. Jucătoarea noastră a venit după triumful de la Catalonia Open.

Sorana Cîrstea a avut un duel mai greu decât se aştepta în primul tur, la WTA Roma. Românca s-a întâlnit cu Katie Volynets din SUA, locul 102 WTA.

Meci nebun pentru Sorana Cîrstea la Madrid!

Primul set din turul inaugural de la WTA Roma a fost unul extrem de slab pentru Sorana Cîrstea. Meciul a fost întrerupt şi de o scurtă repriză de ploaie. Din păcate, pentru jucătoarea noastră nu a fost deloc de bun augur. După 43 de minute, americanca s-a impus cu 6-2.

Sorana a echilibrat însă disputa. Setul doi s-a jucat la cel mai înalt nivel. Românca a condus în permanenţă şi s-a impus până la urmă. A fost 6-3 şi Cîrstea a împins disputa în set decisiv. Acolo, meciul a fost şi plin de răsturnări de situaţie. Mai întâi, Katie Volynets a avut 2-0 şi a fost la un pas de 3-0. Sorana a revenit şi a preluat conducerea cu 4-3 cu break. A făcut 5-3 şi s-a apropiat la un singur game de câştigarea meciului. S-a terminat 2-6, 6-3, 6-4 pentru Cîrstea care merge în turul secund al turneului de la Roma.

Următoarea adversară pentru Sorana va fi letona Jelena Ostapenko (25 de ani, 20 WTA). Sorana Cîrstea a trecut de primul tur la Roma o singură dată până acum, în 2012.