Anunţul momentului despre Sorana Cîrstea! Este lovitură totală pentru Simona Halep! Căderea fostului lider WTA nu mai poate fi oprită

Anunţul momentului despre Sorana Cîrstea. Simona Halep nu poate participa la competiții, așa că a început să coboare în clasamentul WTA.

Pentru prima dată în zece ani, Cîrstea și-a devansat rivala.

Anunţul momentului despre Sorana Cîrstea

Simona Halep nu a mai putut juca de anul trecut de la US Open, acolo unde a fost testată pozitiv la un control anti-doping. A fost suspendată provizoriu și cum cazul încă nu s-a judecat, deocamdată nu poate să revină pe teren

După zece ani, Simona nu mai este racheta României. Mai întâi a fost devansată în clasamentul WTA  de Irina Begu, iar acum a venit și rândul Soranei Cîrstea să o depășească.

Eleva lui Thomas Johansson a câștigat turneul Catalonia Open și a făcut un salt în clasament. În ierarhia live a ajuns până pe 30 WTA (1.302 puncte), în timp ce Simona a picat un loc, ajungând pe 31 WTA (1.290 puncte). Irina Begu este cea mai bine clasată jucătoare din România, locul 26 WTA.

Halep și-a întrecut rivala în 2013

Jucătoarea de tenis din Târgoviște nu și-a mai depășit rivala de 10 ani. Pe 14 iulie 2013, Halep a întrecut-o pentru prima oară, ajungând pe 23 WTA. La acea vreme Cîrstea era pe 33.

Forma bună în care este de la începutul anului a adusă pe Sorana după un an în Top 30. Ultima dată, pe 22 mai, jucătoarea pregătită de Thomas Johansson a ocupat locul 26 WTA. Cea mai bună clasare din carieră a fost poziția 21 în topul mondial.

Cele două jucătoare de tenis se cunosc din copilărie, dar nu au fost niciodată prietene.

„Nu am fost niciodată prietene apropiate. Suntem pur și simplu colege de breaslă, ca-n orice job: cu unii colegi ai o legătură mai profundă, cu alții nu. Nici când eram copii nu eram foarte apropiate, pentru că suntem două persoane extrem de diferite. Nu există două persoane mai diferite decât noi două”, a spus Sorana Cîrstea.