Meci epic pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat disputa cu Marketa Vondrousova. Românca a făcut partida carierei

Meci epic pentru Sorana Cîrstea! S-a terminat disputa cu Marketa Vondrousova. Românca a făcut partida carierei. A fost o dispută absolut uluitoare, cu cehoaica în rol de solistă în prima parte.

Sorana Cîrstea a fost de nerecunoscut în prima parte a meciului. S-a terminat disputa cu Marketa Vondrousova. Românca n-a avut nicio şansă şi părea că va fi eliminată încă din sferturile de finală ale turneului de la Dubai.

Meci epic pentru Sorana Cîrstea!

Meciul din sferturile ale turneului de la Dubai s-a disputat într-un singur sens în prima aprte a lui. Asta deşi sportiva noastră era într-o formă foarte bună. Campioana de la Wimbledon 2023 a dominat.

Primul set a fost mai disputat decât o arată scorul. A fost 6-2 pentru jucătoarea din Cehia, după 46 de minute. Şi al doilea set a început tot în favoarea locului 8 WTA. Favorita 7 s-a îndepărtat repede la 4-0, cu două break-uri. Sorana şi-a câştigat serviciul, dar s-a făcut repede 51. De aici, Sorana a întors meciul. A câştigat setul la tie break, după ce a anulat 5 mingi de meci ale cehoaicei. În decisici, Sorana şi-a distrus adversara.

Acesta a fost al patrulea meci direct dintre Cîrstea și Vondrousova. Până acum, Sorana s-a impus de două ori (7-6, 6-4 la Miami, 2023, și 7-5, 3-6, 6-4 la St Petersburg, în 2022). Singura victorie a cehoaicei a venit în 2021 la Australian Open, 2-6, 4-6.

Într-o ierarhie WTA live, virtuală, Sorana ocupă locul 21, cu 2048 de puncte. Victoria în fața cehoaicei Marketa Vondrousova a dus-o la borna 2223 de puncte, la doar 12 puncte de top 20 mondial.

Cîrsteaa se va duela în semifinale cu Jasmine Paolini, locul 26 WTA. Aceasta a profitat de abandonul Elenei Rybakina, locul 4 WTA. Cea mai bună clasare din cariera Soranei a fost locul 21, în august 2013.