Meci crucial pentru evitarea retrogradării din Superliga! S-a terminat U Cluj-FC Botoşani. Finalul a fost pe muchie de cuţit

Meci crucial pentru evitarea retrogradării din Superliga! S-a terminat U Cluj-FC Botoşani. Finalul a fost pe muchie de cuţit. După umilinţele încasate în ultimele partide, şepcile roşii şi-au revenit.

U Cluj-FC Botoşani a fost un veritabil duel pentru supravieţuire. Pe un gazon sătesc a câştigat echipa mai norocoasă.

Meci crucial pentru evitarea retrogradării din Superliga!

Băieţii lui Ioan Ovidiu Sabău au reuşit să marcheze câte un gol pe repriză. Thiam a deschis scorul în minutul 28. Apoi, după mai multe faze încinse la poarta lui Gorcea acelaşi Thian a făcut 2-0 în minutul 84. S-a terminat U Cluj-FC Botoşani 2-0 şi şepcile roşii au făcut 28 de puncte şi au urcat, momentan, pe locul 11.

De partea cealaltă, echipa lui Flavius Stoican a rămas pe locul 9, cu 31 de puncte.

U Cluj – FC Botoșani, echipele de start:

U CLUJ: Gorcea – Martic, Pițian, Miron, Goranov – Bic, G. Simion, Remacle – Nistor – Ze Gomes, Thiam
REZERVE: Iliev, Chipciu, Fulop, R. Pires, G. Oancea, A. Bălan, I. Stoica, Haită
ABSENȚI: Fl. Ilie, D. Ispas (suspendați)
ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

FC BOTOȘANI: Pap – Patache, Sadiku, Mutombo, Țigănașu – Ivanov, Zabou, Dican – Dragu, M. Roman II, Mailat
REZERVE: Ducan, M’Boko, G. David, Cioiu, Pinson, M. Roman I, S. Camara, Golofca, A. Burlacu
ABSENȚI: –
ANTRENOR: Flavius Stoican

Stadion: „Cluj Arena”
Arbitru: Andrei Florin (Târgu Mureş – Mureş), A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel – Argeş), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe – Covasna), Arbitru VAR: Flueran Viorel Nicusor (Craiova – Dolj), Arbitru AVAR: Tunyogi Ferencz (Zalău – Sălaj)