Max Verstappen se luptă cu recordurile! Pilotul Red Bull Racing n-a avut adversar nici la Spa. Formula 1, la picioarele olandezului

Max Verstappen se luptă cu recordurile! Pilotul Red Bull Racing n-a avut adversar nici la Spa. Formula 1, la picioarele olandezului care domină copios Marele Circ şi în acest sezon. Se apropie vertiginos către al treilea titlu de campion mondial.

Max Verstappen domină categoric Formula 1. Olandezul de 25 de ani a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Belgiei.

Max Verstappen se luptă cu recordurile!

Deşi a luat startul de pe locul 6 în grilă nu le-a dat nicio şansă adversarilor. Pe locul secund a terminat coechipierul său, Sergio Perez, de la Red BullRacing, iar Charles Leclerc, de la Ferrari a completat podiumul.

Verstappen a avut nevoie de numai 17 tururi pentru a prelua definitiv șefia cursei de la colegul Sergio Perez. De atunci a fost un galop de sănătate. Olandezul și-a construit un avans considerabil și a trecut primul linia de finiș. A obținut astfel a 45-a victorie a carierei. Numai 8 victorii îl despart acum de podiumul piloților cu cele mai multe curse de Formula 1 câștigate. Sebastian Vettel are 53.

Sursa foto captura Twitter

10 victorii are acum Verstappen în 2023, în doar 12 curse disputate. Celelalte două întreceri au fost câștigate de colegul său de la Red Bull, Sergio Perez. 314 puncte are acum olandezul în clasamentul general, 125 peste Sergio Perez. Au rămas doar 10 curse din acest sezon. Practic, al treilea titlu de campion mondial consecutiv pare a fi doar o simplă formalitate pentru olandezul zburător.