Max Verstappen este de neoprit. Victoria cu numărul 60 + Coșmar total pentru cei de la Ferrari

Max Verstappen este de neoprit. A ajuns la victoria cu numărul 60. Olandezul a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Canadei. Locul doi pe podium a fost ocupat Lando Norris, în timp ce ultima poziție i-a revenit lui George Russell.

Cei de la Ferrari au avut pobleme serioase în Canada. Atât Charles Leclerc, cât şi Carlos Sainz au abandonat.

Max Verstappen este de neoprit. Victoria cu numărul 60

Olandezul nu are rival în Formula 1. Max Verstappen a ajuns la victoria cu numărul 60 după ce s-a impus în Marele Premiu de Formula 1 al Canadei. A fost urmat de Lando Norris şi de pilotul de la Mercedes, George Russell.

„A fost o cursă nebună, s-au întâmplat foarte multe. Am funcționat foarte bine ca echipă, am intrat la boxe la momentul oportun. Ne-a ajutat și safery car-ul. O cursă foarte plăcută, ne plac astfel curse. Avem câteva probleme cu suspensia, știm despre ce este vorba. Avem foarte multe de îmbunătățit la această mașină”, a spus Max Verstappen, după Marele Premiu al Canadei.

Dublu abandon pentru Ferrari

Ferrari a avut o zi neagră. Problemele serioase au început din turul cu numărul 37.  Leclerc se afla pe ultimul loc și a fost depășit de piloții care se aflau pe primele poziții ale cursei. După alte 6 tururi a intrat la boxe, și a decis să abandoneze.

Apoi, Carlos Sainz și Alexander Albon au fost implicați într-un accident și nu au mai putut continua cursa.