Max Verstappen, ales pilotul anului 2022. Ce reacție a avut Lewis Hamilton

Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a fost ales, așa cum era de așteptat, pilotul anului 2022 de către colegii săi din Campionatul Mondial de Formula 1.

Lewis Hamilton nu a fost însă deloc interesat să voteze fiind singurul pilot care nu și-a exprimat opțiunea.

Max Verstappen a cucerit în acest sezon al doilea său titlu consecutiv de campion al lumii. Olandezul de la Red Bull s-a impus în fața lui Charles Leclerc (Ferrari), clasat pe locul secund, şi a britanicilor Lewis Hamilton şi George Russell (Mercedes), care au ocupat la egalitate poziţia a treia.

Pe 9 octombrie, Max Verstappen a devenit campion mondial pentru a doua oară consecutiv, după ce a reușit să se impună în cadrul Marelui Premiu de Formula 1 al Japoniei și a încheiat sezonul tot cu o victorie, pe 20 noiembrie la Abu Dhabi.

Verstappen a mai primit o distincție marți. Conducătorii echipelor de Formula 1 l-au desemnat pentru al doilea an consecutiv cel mai bun pilot de pe grilă

Pilotul olandez a câştigat un număr record de curse în acest sezon,15, și l-a devansat cu 63 de puncte în această anchetă pe Charles Leclerc.