Lui Ion Crăciunescu nu i-a venit să creadă. Ce a putut să spună după un meci din Superliga

Ion Crăciunescu a recunoscut că a fost plăcut surprins de arbitrajul video de la meciul CS Mioveni – Chindia, scor 0-1.

Asta în contextul în care din ce în ce mai mulți oameni din fotbalul românesc sunt nemulțumiți din cauza greșelilor de arbitraj.

Ion Crăciunescu, surprins de arbitrajul de la un meci din Superliga

Meciul CS Mioveni – Chindia, scor 0-1, a avut mai multe faze în care a fost nevoie de intervenția VAR.

Arbitrii din camera VAR, Andrei Chivulete și Cristian Moldoveanu, au întors două decizii importante.

În minutul 6, Doru Popadiuc a marcat. După 5 minute de analiză, i s-a transmis lui Bogdan Dumitrache să anuleze golul. Următoarea decizie importantă a fost în minutul 77. Atunci i-au salvat pe argeșeni de penalty.

„În sfârșit am văzut VAR-ul să funcționeze. Uite că se poate! Și s-a întâmplat la două echipe mici. Să vedem și mai sus, să mai crească puțin.

La prima fază, Popadiuc era în poziție de ofsaid și a venit mingea direct la el, fără să fie atinsă de alt jucător.

La a doua fază, a fost mai întâi ofsaid, apoi a fost penalty. Se sancționează prima abatere”, a spus Ion Crăciunescu la DigiSport.