Duelul supraviețuirii în play-out-ul din Superliga. S-a terminat CS Mioveni – Chindia Târgoviște

CS Mioveni a pierdut cu Chindia Târgoviște, scor 0-1, la capătul unui meci cu o mulțime de faze în care a fost nevoie de intervenția VAR.

După acest rezultat, Chindia este pe locul 6 cu 19 puncte, în timp ce Mioveni este pe ultimul loc cu 11 puncte.

Partida a început cu o fază controversată. Doru Popadiuc a marcat pentru Chindia în minutul 6. Golul a fost însă anulat după ce Andrei Chivulete a analizat faza 5 minute în camera VAR și a semnalat o poziție de ofsaid

Chindia Târgoviște a deschis scorul în minutul 52. Capușă a tras puternic, de la marginea careului, în diagonală, și l-a învins pe Greab.

În minutul 70, Garutti a marcat după o fază fixă, însă reușita a fost anulată pentru o poziție de ofsaid. Șase minute mai târziu, Garutti l-a faultat în careu pe Popadiuc și s-a dictat penalty pentru Chindia. VAR a intervenit însă, iar arbitrul Dumitrache și-a schimbat decizia.

CS Mioveni – Chindia Târgoviște, echipe de start:

CS Mioveni: Greab – Sno, Garutti, Scarlatache, M. Pedroso – Panait, Lixandru, Lepistu – Antal, B. Rusu, Buziuc
Rezerve: M. Bucur, I. Balaur, Burnea, V. Pop, D. Toma, Carnat, R. Gutea, L. Rădescu, Benchaib
Antrenor: Nicolae Dică

Chindia Târgoviște: Căbuz – Căpușă, Celea, Corinus, C. Dumitrașcu – Dulca, Akhmatov – A. Șerban, Popadiuc, Neguț – D. Popa
Rezerve: D. Moldovan, C. Dinu, Perianu, S. Buș, A. Mihaiu, Vorobjovas, Orozco, A. Ioniță
Antrenor: Anton Petrea

Stadion: „Orășenesc”, Mioveni – (Capacitate: 10.000 de locuri)
Arbitru: Bogdan Dumitrache (București) / A1: Mircea Orbuleț (București) / A2: Alexandru Vodă (Alba Iulia) / Arbitru VAR: Andrei Chivulete (București) / Arbitru AVAR: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe) / Rezervă: Valentin Porumbel (Oltenița) / Observator arbitri: Adrian Vidan (București)