Lucian Borş Dumitrescu, locul 7 la turneul de judo Grand Slam din Turcia

Lucian Borş Dumitrescu a ocupat locul 7 la cat. 66 kg la turneul de judo Grand Slam din Antalya.

Borş Dumitrescu l-a învins în primul tur pe americanul Isiah Ramirez, în turul secund a trecut de spaniolul Alberto Gaitero Martin. În optimi l-a învins pe kazahul Ieset Kuanov, însă a pierdut sfertul de finală cu israelianul Baruch Shmailov. A fost învins și în recalificări de brazilianul Willian Lima.

La feminin, în cadrul cat. 48 kg, Giorgia Hanganu a învins-o în turul secund pe malteza Katryna Esposito, dar a pierdut meciul din optimi cu brazilianca Amanda Lima.

România participă cu 11 judoka la turneul Grand Slam din Turcia, opt la masculin şi trei la feminin. Vor mai concura Florentina Ivănescu (cat. 63 kg), Serafima Moscalu (cat. 70 kg), Alexandru Raicu, Ioan Dzitac (ambii la cat. 73 kg), Alex Creţ (cat. 90 kg), Asley Gonzalez, Eduard Şerban (ambii la cat. 100 kg), Mircea Croitoru, Vlăduţ Simionescu (ambii la cat. +100 kg).

La competiţie s-au înscris 600 de sportivi din 83 de ţări, 337 la masculin şi 263 la feminin.