Lovitură totală pentru Marius Şumudică! Gaziantep a încasat-o grav în Turcia. Florin Niţă, cel mai slab jucător al echipei

Lovitură totală pentru Marius Şumudică! Gaziantep a încasat-o grav în Turcia. Florin Niţă, cel mai slab jucător al echipei. Echipa antrenorului român a pierdut un nou meci şi e în mare pericol de a retrograda.

Probleme mari pentru Marius Şumudică în Turcia. Cei de la Gaziantep au pierdut şi meciul cu Bașakșehir, scor 0-2. Această partidă a contat pentru etapa cu numărul 27 din SuperLig.

Lovitură totală pentru Marius Şumudică!

Golurile învingătorilor au fost marcate în repriza secundă de Krzysztof Piatek, minutul 60 și de Mehdi Abeid, în minutul 90+8. Marius Șumudică i-a introdus în teren pe toți cei patru români pe care îi are în lot. Denis Drăguș, Florin Niță și Deian Sorescu au fost titulari și integraliști. Alexandru Maxim a intrat în locul lui Monteiro în minutul 66.

Drăguș a fost cel mai bun om de la Gaziantep. Conform celor de la SofaScore, atacantul român a fost notat cu 7.8. Alex Maxim a primit 7, în timp ce Deian Sorescu 6.9. Florin Niță a încasat două goluri și astfel sursa citată i-a acordat cea mai mică notă a meciului, 6.2.

De cealaltă parte, portarul Muhammed Șengezer a primit nota 8.6 și a fost declarat omul meciului. Gaziantep are doar o victorie în precedentele 10 runde, obținută acum două etape, pe terenul lui Istanbulspor.

În acest interval, a mai bifat șase remize și trei înfrângeri, cu tot cu cea de sâmbătă, cu Bașakșehir. După eșecul de pe teren propriu cu Bașakșehir, Gaziantep este pe locul 17 în Turcia, retrogradabil, cu 28 de puncte. Trupa lui Şumudică se este la egalitate cu Karagumruk, aflată pe poziția a 16-a, prima care asigură menținerea în prima ligă turci, dar are un meci mai mult disputat.