Lovitură totală pentru Istvan Kovacs! Arbitrul a fost umilit în direct. Se cere o suspendare drastică

Lovitură totală pentru Istvan Kovacs! Arbitrul a fost umilit în direct. Se cere o suspendare drastică, în urma prestației sale din partida Sepsi-CSU Craiova. Fluieraşul a făcut praf meciul din Superliga.

Acuzaţii devastatoare la adresa centralului din Carei! A dat de pământ cu Istvan Kovacs, la scurt timp după erorile centralului.

Lovitură totală pentru Istvan Kovacs!

Basarab Panduru este dezamăgit de prestația arbitrului Istvan Kovacs, din partida Sepsi Sf. Gheorghe – CSU Craiova, 1-3.

Arbitrul din Carei le-a refuzat două penalty-uri covăsnenilor și a avut nevoie de asistența VAR la majoritatea deciziilor cheie. Fostul internațional este de părere că fluierașul ar merita 4 luni de suspendare.

„El e foarte bine pregătit, dar tot timpul e departe de faze, niciodată nu e aproape de faze, e la 20 de metri de faze. După fazele astea, Kovacs trebuie să stea patru luni de zile. Patru luni de zile trebuie să-i dai suspendare!”, a spus Basarab Panduru, la orangesport.ro.

În urma duelului din Covasna, Sepsi se situează pe locul 6 în clasamentul competiției interne, cu un total de 33 de puncte. CSU Craiova, de altfel, se află pe locul al 4-lea în Superliga, cu un cumul de 37 puncte.

Momente controversate Sepsi-CSU Craiova, 1-3

CSU Craiova a deschis scorul partidei devreme, însă reușita oltenilor a fost anulată pe motiv de offsaid.

În minutul 19, Debeljuh a fost lovit de către Raul Silva, în careu. De asemenea, în minutul 26, Păun a fost faultat cu piciorul de către Danciu. Centralul din Carei nu a dictat penalty la niciuna dintre faze.

În repriza secundă, Markovic l-a călcat pe Ciobotariu în careul covăsnenilor, iar Kovacs a dictat penalty în favoarea oltenilor. Decizia a fost întoarsă, în urma verificării VAR.

Spre finalul partidei, Oteliță l-a agățat pe Mitriță, iar arbitrul nu a luat o decizie. Penalty a fost acordat abia după verificarea VAR.