Loviți de supersonicul de Cehia! Rapidiștii lui Mutu, surclasați de Slavia Praga, 1-7 în Austria

Ultimul amical al Rapidului din cantonamentul din Austria a fost de coșmar. A încheiat seria meciurilor de pregătire această vară cu o înfrângere severă, 1-7 cu Slavia Praga, vicecampioana Cehiei.

Chiar dacă Adrian Mutu a băgat în primul ”11” fotbaliștii de bază ai Rapidului, Slavia a reușit să deschidă scorul din minutul 2, prin Ewerton.

La pauză a fost doar 0-1, dar după reluare cehii au lovit Rapidul cu viteza supersonică. E drept, e doar un amical, dar scorul-fluviu n-a putut să fie înghițit de un fost fotbalist la nivelul lui Mutu.

Ewerton a făcut hatrick-ul, în minutele 51 și 53, iar în minutul 55, s-a făcut 4-0, după ce a marcat Moses. În minutul 67, Slavia a schimbat tabela la 5-0, prin Vaclav Jurecka, iar două minute mai târziu Rapid a marcat golul de onoare, prin Jakub Vojtus.

Însă cehii nu s-au oprit. Și au mai marcat: Matej Valenta, care a punctat în minutul 80, Peter Olayinka, în minutul 84.

Echipa folosită de Adrian Mutu: Moldovan – Belu (Săpunaru 17, Ignat 88), Grigore, Iacob, Morais – Albu, Crepulja, Ciobanu (Moise 62) – Pănoiu (Costache 35), Vojtus, Ilie (Sefer 72)