Liverpool, cu jumătate din cvadrupla istorică în cont: a luat și Cupa Angliei după penaltyuri!

„Elevii” lui Jurgen Klopp au deja trofee în vitrină, și sezonul nu s-a încheiat pentru ei. Astăzi, Liverpool a avut nevoie de loviturile de departajare ca să o învingă pe Chelsea și să câștige pentru a 8-a oară Cupa Angliei. A fost 6-5 la penaltyuri, după 0-0 în cele 120 de minute de joc.

”Cormoranii” au șansa de a încheia sezonul cu o cvadruplă istorică. Poate lua titlul, pentru că în Premier League au 3 puncte sub Manchester City și mai sunt două etape până la final, și poate să triumfe și în finala Champions League de la Paris acolo unde se va înfrunta cu Real Madrid.

De asemenea, ESPN scrie că Jordan Henderson, căpitanul lui Liverpool, e singurul căpitan care a bifat 6 trofee diferite, cel puțin unul din fiecare: titlul, FA Cup, EFL Cup, Liga Campionilor, Supercupa Europei și Campionatul Mondial al cluburilor

Dintre foștii căpitani, Henderson este depășit doar de doi: Emlyn Hughes și Graeme Souness au ridicat 7 trofee, mai multe decât el.

Salah s-a accidentat

Fanii lui Liverpool au înghețat în minutul 33 al partidei, Mohamed Salah (29 de ani), idolul tribunelor, s-a prăbușit pe gazon și a cerut intervenția medicilor.

Apoi, atacantul egiptean a cerut schimbare și a fost înlocuit cu portughezul Diogo Jota. Ar fi o pierdere imensă pentru Klopp, dacă n-ar putea să fie recuperat la timp măcar pentru finala Ligii Campionilor.

Salah a jucat 49 de meciuri pentru Liverpool în acest sezon, în toate competițiile, a oferit 16 assist-uri și a marcat 30 de goluri.