Laszlo Balint se plânge după ce Universitatea Craiova a scos doar un egal la Cluj: Categoric că îmi mai trebuie jucători, iar conducerea știe asta

Antrenorul Universității Craiova, Laszlo Balint, a fost furios după ce echipa sa a remizat, 1-1, cu U Cluj. Tehnicianul a avut și un mesaj pentru conducere.

„A fost un meci extrem de dificil, cu un adversar foarte motivat. O primă repriză catastrofală, iar cauza e nivelul de angajament, atitudinea, determinarea, concentrarea.

Prima fază fixă e gol. Asta nu poți face dacă ai pretenții la tofeu, pentru că orice adversar poate avea faze fixe cu tine.

În repriza a doua ne-am mai reglat, am dat gol, dar nu a fost suficient. Sunt dezamăgit de primul 11, dar echipa a reacționat a doua repriză. Din păcate, nu am reușit să întoarcem rezultatul și avem doar două puncte în două etape”, a precizat Laszlo Balint.

După două etape, Balint a ajuns la concluzia că mai are nevoie de jucători și a continuat să-și critice elevii.

„Categoric că îmi mai trebuie jucători, iar conducerea știe asta, se lucrează la aest aspect. Din punctul meu de vedere, toată lumea din vestiar trebuie să înțelegă care este greutatea acestui tricou, din toate punctele de vedere. Este un aspect foarte important.

Trebuie să înțelegem ce avem de făcut, de la cel mai simplu antenament, la cel mai greu meci pe care îl avem de jucat. Nu m-aș duce neapărat până la blazare.

Probabil că și această deplasare a contat, dar indiferent cu o luăm, nu avem scuze după modul cum am arătat în prima repriză. Nu ne putem ascunde sub nicio scuză.

La pauză am avut o discuție serioasă cu ei la pauză, să ne asumăm toți și să arătăm altfel. Eu pun mare accent pe determinare și toți trebuie să fie la un nivel foarte bun”, a spus Balint.