Jucătorul de Champions League care vine la FCSB! Nu mai are viitor la fosta echipă. Dezvăluiri de ultimă oră din interior

Jucătorul de Champions League care vine la FCSB în această vară! Fotbalistul nu mai are viitor la fosta echipă. Dezvăluiri de ultimă oră din interior despre eventualul transfer al mijlocașului.

Jucătorul nu a hotărât încă ce decizie va lua. Alexandru Chipciu mai are contract cu ardelenii, dar Becali insistă să îl transfere la echipa sa. Discuțiile sunt avansate și rămâne de văzut ce se va întâmpla.

Jucătorul de Champions League care vine la FCSB!

Ioan Ovidiu Sabău a trăit intens fiecare minut în meciul decisiv pentru Conference League, CSU Craiova – U Cluj (5-4 după penalty-uri). La finalul partidei a anunțat că echipa se va reconstrui și a transmis clar ce fel de jucători își dorește sub comanda sa. Căpitanul echipei, Chipciu, 35 de ani, poate ajunge la FCSB.

Penalty-urile nu îi dau pace tehnicianului de la U Cluj. Anul trecut, ardelenii au pierdut finala Cupei României cu Sepsi, tot în urma loviturilor de departajare. Dupe cele 90 de minute de joc scorul era 0-0. În cele două reprize de prelungire ambele echipe au marcat prin goluri de la 11 metri, prima a înscris CSU Craiova, după 10 minute fiind egalată.
Nistor a ratat lovitura care le putea aduce clujenilor o mare performanță.

„Din ce am tot văzut, din declarațiile lui… E un semn de întrebare la Chipciu. El a făcut tot felul de declarații. Dar n-am discutat, sincer, «Vrei să rămâi sau care e situația?». El e un băiat responsabil, matur, sper să ia decizia cea mai bună.

Dan Nistor nu știu să plece, de ce mă întrebați?! Dan aleargă foarte mult, ajută echipa, nu știu dacă are de gând să plece.

Sunt mulți care fac liste la U Cluj, le fac. Orice se poate interpreta. Și-acum, am vorbit de Vali Gheorghe, o să ziceți că-l dau afară. Vom decide zilele viitoare cine vine și cine pleacă”, a spus Sabău la conferința de presă.

Antrenorul  s-a supărat pe greșelile făcute!

„Am avut curaj, am avut posesie, ne-am descurcat bine pentru un meci atât de important. Am reușit să-i „încarc” pe jucători, să înțeleagă momentul, dar sunt acele clipe care se pare că nu sunt de partea noastră.

Am avut acea fază din minutul 87, la 0-0, scapă singur cu portarul și să tratezi faza atât de superficial… Numai decizia luată nu trebuia luată! Apoi, n-ai voie să faci în minutul 120 un astfel de 11, la un șut banal! N-ai voie, n-ai voie! Să nu ai echilibru, să găsești poziția corectă, să pricepi că poți pierde o calificare”, a declarat Sabău.

Nistor a ratat o lovitură decisivă!

Nistor a egalat scorul din penalty, în minutul 120+10, dar apoi a ratat la loviturile de departajare, când ar fi putut aduce victoria clujenilor!

„Se întâmplă, emoțiile, presiunea… Au ratat și jucători mai mari. Aș fi vrut să nu ajung în situația asta, preferam să pierd 2-0, 3-0, în timpul regulamentar. Am mai trăit anul trecut, în finala Cupei României, pierdută cu Sepsi. Și-atunci am avut două situații de a închide meciul și n-am făcut-o. Și puteam intra în istoria clubului.

E foarte greu să treci peste astfel de moment. Îți trec prin cap foarte multe lucruri. Doare și a doua, a treia zi, apoi reintră situația în normalitate, n-ai ce face”, a spus jucătorul.