Jose Mourinho a avut dreptate! Ionuţ Radu chiar a fost cel mai bun. Datele oficiale ale etapei din Serie A

Unul dintre cei mai mari antrenori ai Europei, Jose Mourinho, a avut dreptate! Ionuţ Radu chiar a fost cel mai bun. Au ieşit la iveală datele oficiale ale etapei din Serie A. Portarul român a spart toate barierele.

Deşi Cremonese a luat bătaie de la AS Roma, scor 0-1, Ionuţ Radu a fost cel mai bun jucător al nou-promovatei.

Jose Mourinho a avut dreptate!

Ionuț Radu a avut mai multe parade senzaţionale în meciul din Cetatea Eternă, contra Romei lui Mourinho. Unicul gol al meciului a fost marcat de Chris Smalling, în minutul 65, după un corner în care fundașul a rămas nemarcat în careul mic și l-a învins pe Radu cu o lovitură de cap.

Sofa Score l-a inclus pe portarul român în echipa etapei a doua din Serie A. Portarul a primit o notă uriașă, 9. Singurul jucător din campionatul Italiei care l-a depășit în această rundă este Piotr Zielinski, cu 9,1, mijlocașul lui Napoli. Acesta a reușit două pase decisive în duelul cu Monza.

10 parade a avut Ionuț Radu în meciul cu Roma, potrivit sursei citate.

Echipa etapei din Serie A, conform Sofa Score

Portar: Ionuț Radu (Cremonese, 9)
Fundași: Denso Kasius (Bologna, 7,5), Chris Smalling (AS Roma, 8), Alessandro Bastoni (Inter, 8,3), Aleksa Terzic (Fiorentina, 7,8)
Mijlocași: Ismael Bennacer (AC Milan, 8,6), Lorenzo Pellegrini (AS Roma, 8,6), Piotr Zielinski (Napoli, 9,1)
Atacanți: Ruslan Malinovskyi (Atalanta, 7,9), Lautaro Martinez (Inter, 7,6), Kvicha Kvaratskhelia (Napoli, 8,1)
Și Jose Mourinho l-a lăudat pe Ionuț Radu

La finalul meciului de pe Olimpico, Jose Mourinho, antrenorul lui AS Roma, a felicitat-o pe Cremonese, iar despre Ionuț Radu a spus că a fost fantastic. „Felicitări lui Cremonese! În primele 20-25 de minute am avut șanse de a marca și de a închide meciul, însă nu am reușit. Am înfruntat o echipă bună, bine organizată și cu un antrenor de calitate. Nu a fost un meci simplu. Felicitări și arbitrului, și el a fost bun.

Puteam să rezolvăm meciul din primele 20 de minute, dar s-au închis foarte bine. Radu a fost fantastic, iar atunci când o echipă favorită nu închide meciul îi este foarte dificil ulterior”, a spus Jose Mourinho.