Joga bonito către sferturi! Brazilia a dansat în fața Coreei de Sud, iar Neymar e ca Pele și Ronaldo

Naționala lui Tite s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

Brazilia s-a distrat în prima repriză cu Coreea de Sud și a marcat gol după gol, iar selecționerul a dansat alături de jucătorii săi pe teren.

Balul a fost deschis de Vinicius în minutul 7, care a marcat după o centrae perfectă al lui Rapinha. În minutul 11, Richarlison este faultat în careu, iar Neymar transformă penalty-ul 2 minute mai târziu și duce scorul la 2-0. Astfel a ajuns să marcheze la trei Cupe Mondiale la fel ca Pepe și Ronaldo.

A 2-a ocazie al lui Richarlison din careu s-a transformat și ea în gol, iar Brazilia conducea cu 3-0 după doar 29 de minute de joc. În minutul 36, Vinicius JR a contribuit cu un ”assist” pentru Paqueta care a dus scorul la un incredibil 4-0 pentru naționala ”Carioca”.

În repriza a doua, coreeni au reușit să dea golul de onoare în minutul 77, prin Seung-Ho Park.

La final, jucătorii brazilieni l-au defilat cu un banner uriaș cu Pele.

Echipele de start:

Brazilia: Alisson – Militao, T. Silva, Marquinhos, Danilo – Casemiro – Paqueta, Neymar – Rapinha, Richarlison, Vinicius Junior
Rezerve: Weverton, Ederson – Antony, Bremer, Bruno Guimaraes, Dani Alves, Eerton Ribeiro, Fabinho, Fred, Martinelli, Pedro, Rodrygo
Selecționer: Tite

Coreea de Sud: S. Kim – H. Kim, J. Kim, Y. Kim, S. Kim – Lee, Jung, B. Hwang, C. Hwang – Cho, Heung-Min Son
Rezerve: Jo Hyeon-Woo, Bum-Keun Song – Cho Yu-Min, Hong Chul, Hwang Ui-Jo, Jeong Woo-Yeong, Kim Tae-Hwan, Kwon Chang-Hoon, Kwon Kyung-Won, Lee Kang-In, Na Sang-Ho, Song Min-Kyu, Son Jun-Ho, Yoon Jong-Gyu
Selecționer: Paulo Bento