Jaqueline Cristian rescrie istoria pentru România! Reuşită importantă pentru jucătoarea noastră. Fetele de la tenis, aproape de calificare. Au început perfect prima zi din play-off-ul Billie Jean King Cup.

România conduce Serbia cu 2-0, în deplasare. Asta după victoriile Gabrielei Ruse şi a lui Jaqueline Cristian.

Jaqueline Cristian rescrie istoria pentru România!

Jaqueline Cristian, locul 98 WTA a trecut de Aleksandra Krunic, 689 WTA, scor 7-5, 6-4.
Jaqueline Cristian a revenit pe teren după o pauză de 3 săptămâni. Eliminată în „optimi” la Transylvania Open, sportiva „tricoloră” a revenit în formă la Billie Jean King Cup.

Jaqueline a învins după un meci care a durat o oră și 46 de minute și a oferit un avantaj important României, 2-0, după prima zi. În primul meci, Gabriela Ruse a avut nevoie tot de două seturi pentru a se impune.

A învins-o pe Ristic care încă nu a disputat un turneu WTA în carieră. A jucat doar în circuitul ITF. Cel mai bun rezultat al ei din acest an îl reprezintă titlul în concursul de la Prerov. În august a învins-o pe traseu și pe Andreea Mitu.

Programul meciurilor de sâmbătă:

Mia Ristic – Jaqueline Cristian
Aleksandra Krunic – Gabriela Ruse
Katarina Kozarov / Natalija Stevanovic – Irina Bara / Monica Niculescu

Căpitanul nejucător Horia Tecău le-a convocat pe Jaqueline Cristian, Gabriela Ruse, Irina Bara, Anca Todoni şi Monica Niculescu. Meciurile decisive se vor juca sâmbătă.