Jaqueline Cristian a câştigat primul titlu după accidentarea suferită la Doha: ‘Înseamnă enorm pentru mine’

Jaqueline Cristian a câştigat turneul ITF de la Le Neubourg (Franţa). Românca a învins-o în finală pe belgianca Magali Kempen, cu 6-4, 6-4.

Cristian (24 ani, 87 WTA), principala favorită a turneului, a avut nevoie de o oră şi 32 de minute pentru a câștiga titlul.

În primul tur, Jaqueline Cristian a învins-o pe Sonay Kartal (20 de ani, 20 WTA), 6-2, 2-6, 6-3, în runda secundă a trecut de Marine Partaud (27 de ani, 429 WTA), 4-6, 6-3, 6-1, în sferturi a câștigat meciul cu Ysaline Bonaventure (28 de ani, 145 WTA), în timp ce în semifinale s-a impus cu Harmony Tan (25 de ani, 111 WTA)

Jaqueline Cristian se află la primul succes după accidentarea suferită la Doha, în februarie. Ea a revenit pe teren în luna septembrie.

„Acest titlu înseamnă enorm pentru mine. Am revenit după 6 luni dificile. Am avut multe dubii, am plâns, am sperat și m-am antrenat pentru a putea reveni pe teren și a face ce îmi place cel mai  mult. Să câștig”, este mesajul postat de jucătoarea de tenis

După victoria finală de la Le Neubourg, Jaqueline Cristian va urca în clasamentul WTA până pe poziţia 68.

Turneul din oraşul francez Le Neubourg se află la ediţia a doua, prima fiind câştigată de Mihaela Buzărnescu.